Birçok insan kamera sistemi neden gereklidir diye düşündüğünde sadece suç görüntülerini gözönünde bulundurur. Bu tabiki de kamera sistemlerinin mağaza için çok önemli bir faydasıdır ancak fayda sadece bununla sınırlı değildir.

Araştırmalar şirket içi zaman kayıplarının , soygunlardan çok daha fazla maddi zarar yarattığını ortaya koymaktadır. Maddi duran varlık çalınması burda sözkonusu olan konulardan çok azını oluşturmaktadır. Dikkatisizlik, müşterilere ilgisizlik, zamanında giriş çıkış yapmama konuları çok daha fazla maddi kayıp oluşturabilmektedir.

Kaptan köşkünden mağazanızı izleyin!

Bir yönetici ve işyeri sahibi olarak eğitim ve yönetim becerisinin çok önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak mağaza dışında bulunduğunuz zamanlarda bu kontrol olduka zor hale gelebilir.  Siz sürekli mağazanızda olamazsınız ancak kamera sistemleri 24 saat kayıt alabilir. Kayıtlarda istediğiniz saat dilimine dönerek kamera sistemi aracılığı ile mağazanızda olan biteni izleyebilirsiniz.

CCTV mağaza kamera sistemi sayesinde müşterilere nasıl davranıldığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Mikrofonla beraber kullanılan kamera sistemi sayesinde çalışanlarınıza müşterilere nasıl hizmet verilmesi konusunda saptamalar yapıp yönlendirebilirsiniz.

Çalışan Yönetimi

Mağaza ve müşteriler için en önemli konulardan biride müşteri memnuniyetini sağlamaktır.  Mağaza kamera sistemi sayesinde kaba davranışlarda bulunan personelinizi tespit edip, müşteri ilişkileri konusunda uyarılarda bulunabilirsiniz.  Bazen bu tarz durumlara maruz kalmış müşteri yöneticiye veya satış personeline tepki göstermese bile tekrar gelmeyerek tepki ortaya koyabilmektedir.  Kamera sistemi kayıtları sayesinde bu durumu müşteri bildirmese bile farkedebilir ve önlem alabilirsiniz. Böylece yanlış bildirim, yalan sözkonusu olmadan sabit kamera sistem kayıtları üzerinden durumu inceleyebilirsiniz.  Kamera sisteminin en büyük etkisi performans artışı konusunda olacaktır. Bu sayede cirolarınızdaki artışı ve müşteri memnuniyetini gözönüne aldığında yaptığınız yatırımın çok hızlı geri döndüğünü göreceksiniz. 

Personel Zaman yönetimi

Kamera sistemi sayesinde personelin işe giriş çıkış saatlerini , dinlendiği periyodu ve aktif çalışma zamanındaki verimini ölçebilirsiniz. Bazı durumlardada işyerinde oluşan bir sıkıntı (tartışma, ürün eksilmesi vb.) konularında kanıta ihtiyacınız olacaktır. Bunu sözlü bilgilerle araştırdığınızda muhtemelen herkes bir sonrakini işaret edecektir. Ancak kamera sistemi kurulu olan sistemlerde sadece kayıtlar konuşur.

Sigorta ücretlerinden tasarruf

Sigorta poliçenizi yaptırırken, kamera sistemi kurulu işletmelere özel bir indirim alabilirsiniz. Birçok hırsızlık, yaralanma gibi durumlarda gerçekdışı beyanların önüne geçtiği için poliçenizde indirim talep edebilirsiniz.

Çok fazla yatırım maliyeti

Kamera sistemi fiyatlarının çok yüksek bir maliyet olduğunu düşünebilirsiniz. Yanlış düşünüyor da değilsiniz, ancak unutulmamalı ki bu bir yatırımdır, yukarıda sayılan kamera sisteminin faydaları gözönüne alındığında amacına uygun kullanılan kamera sistemleri çok kısa sürede maliyetini size geri ödeyecektir.