Kamera sistemlerinde kullanılacak kamera seçimi yapılırken aslında dome kamera ve bullet kameraların çok benzer olduğunu göreceksiniz. Kullanım yerine göre performans farklılığı gösterse de temelde çok benzer sonuçlar alınmaktadır.
Burda kamera sisteminin detayda nelere ihtiyaç duyduğu güvenlik sistemi tasarımında temeli oluşturucaktır.
 
İki tip kamerayı da sıkça görüyor olmalısınız. Bullet kameralar çok daha fazla göze çarparken, estetik olarak dome kamera sistemleri daha az fark edilir tasarıma sahiptir.
 
Aşağıda her iki kameranında kamera sistemi tasarımında artı ve eksilerini tartışıyor olacağız. Bu makaleyi kamera sistemi satınalma kararı verirken kullanabilirsiniz.
 
Aslında temelde çok yaygın bir düşünce vardır ve haksız da sayılmaz. İç ortam kamera sistemlerinde dome kameralar yaygın olarak kullanılır. Dış ortam kamera sistemi tasarlarken de hem caydırıcılığı arttırmak hemde zorlu hava koşullarına dayanıklılık noktasında bullet kamera sistemi tercih edilir.
 
 
 
Görüş mesafesi hangi kamera sisteminde daha iyidir?
 
 
Bullet kameralar geniş lens seçeneği sayesinde uzak mesafe kamera sistemi tasarımında daha faydalıdır. Dome kameralarda muhafaza lens mesafesini kısalttığı için genellikle yakın mesafelerde daha iyi sonuç verir.
Aslında temel kural, daha uzun lens daha uzun mesafe şeklinde işler. Tabi bu genelleme olarak doğrudur. Özel amaçlı bir çok dome kamera sistemi uzak mesafelerde dahi oldukça iyi sonuç vermektedir. (Varifokal dome kameralar)
 
 
 
İç ortam kamera sisteminde ne tercih etmeliyim ?
 
İç ortamda kullanılmak üzere kamera arayışındaysanız, dome kamera tipinde ürün seçmeniz uygun olacaktır. Bu  tercih aynı zamanda iç ortamda görüntü kirliliğinin önüne geçecektir.
 
Bullet kameralar sahip olduğu dayanıklı muhafaza sayesinde yağmur, kar, gibi zorlu koşullarda sağlıklı çalışmaktadır. Bu konuda kamera sisteminin hangi şartlara kadar dayanıklılık göstereceğini ip65, ip66, ip67 gibi standartlar belirlemektedir. ip standardı yükseldikçe zorlu koşullara kamera sisteminin dayanıklılığı artmaktadır. Yukarıdada bahsedildiği gibi çevre güvenlik sistemleri, otopark kamera sistemleri , fabrika kamera sistemi tasarımında gece görüşlü muhafazalı kameralar çok daha iyi sonuç verecektir.
 
 
 
Hangi kamera sistemi daha caydırıcıdır?
 
Net olarak söylenebilirki dış ortam muhafazalı gece görüşlü kameralar çok daha fazla caydırıcılığa sahiptir. Görünürlüğü çok daha fazla olan bu kameralar, caydırıcı kamera sistemleri konusunda tercih edilmelidir. Eğer mağaza güvenlik sistemleri, işyeri kamera sistemleri, ev , bebek , bakıcı kamera sistemleri konusunda bir tasarım yapıyorsanız görünrlüğü ve caydırıcılığı daha az , ve müşteriyi rahatsız etmeyen dome kamera sistemi tercih edebilirsiniz.
 
Dome kamera ve gece görüşlü dış ortam kameralarının maliyeti farklı mıdır?
 
Kamera sistemlerinde maliyet ürünün özelliklerine daha çok bağlıdır. Genellikle benzer fiyatlarda olmasına karşın muhafazalı ve gece görüşlü dış ortam kameraları bir miktar daha pahalıdır.
 
 
 
 Hangi tip kameranın kurulumu daha kolaydır?
 
Her iki tip kamera sistemindede kurulum temel gereksinimlere sahiptir. Doğru açıyla montaj, ışığın arkadan alınması, önünde önleyici cisim olmaması kamera sistemler için temel kriterdir.
 
 
 
Hangi kamera tipi daha dayanıklıdır? 
 
Dome kameralar tüm kameranın muhafaza altına alınması (vandal dome kamera sistemi) daha dayanıklıdır. Gece görüşlü kameralar ise dayanıklı muhafazalar kullanıldığında her türlü dış etkenden korunur. 
 
 
 
Aşağıda Trium Güvenlik Teknolojileri olarak kamera sistemleri montajında kullandığımız kamera tiplerini görebilirsiniz.
 
Dome Kamera – Gece görüşlü Dome kameralar
Dome Kamera – Darbeye dayanıklı muhafazada dome kameralar
Dome Kamera – Gece görüşlü IP tabanlı dome kameralar
Dome Kamera – Darbeye dayanıklı IP tabanlı dome kameralar
 
PTZ Kamera - Hem iç hem dış ortamda kullanılabilen uzaktan yönlendirilebilen kameralar
 
Küp Kamera - Kablosuz mikrofon ve hoparlörlü gece görüşlü iç ortam kameraları
 
Gece Görüşlü Bullet kamera – Genel kullanıma uygun ekonomik gece görüşlü kameralar
Gece görüşlü IP kameralar – IP tabanlı çalışan gece görüşlü kamera sistemleri
 
Termal Kamera - Ateş ölçen ve uyarı veren kameralar